lubelskie

Lubelskie jest cudne. Nie tylko przyroda ale też ludzie, architektura, wydarzenia. Wszystko jest.

Miasta i regiony

 • sobota, 30 lipca 2011
  • ogrodowa secesja

    

   Ogrodowa secesja to oczywiście nie secesja w ogrodzie tylko secesja na ulicy Ogrodowej. Przeszliśmy tu spod Kuratorium dosłownie parę kroków a ja byłem zaskoczony jak wiele jest tak pięknych budynków w naszym mieście. Taaa, mieszkańcy próbują je jeszcze dodatkowo przystroić np. zółtym daszkiem :-) ale stwierdziliśy z Iską, że ładne tylko będziemy pokazywać. Ładne czyli co nam się podoba.

   Historia ulicy Ogrodowej w Lublinie jest bardzo bogata i obfituje w wiele ciekawostek.  Niekoniecznie związanych z secesją. W czeluściach internetu znalazłem  interesujące opracowanie, z którego dowiadziałem się m.in, że mieszkał tu Witold Łokuciewski-Tolo, ostatni dowódca dywizjonu 303. A był ci to - i jest to mój idol z lat chłopięcych, kiedy to po raz nie waidomo który zaczytywałem się w znanej książce Arkadego Fiedlera. I dopiero dziś, krocząc szlakiem secesji dowiedziałm się iż ów lotnik zamieszkał w moim mieście...

    

   Wracając do sescesji - nr 10...

    

    

   ... i nr 5

    

   Nie mogło się oczywiście obyć bez maski :-)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (7) Pokaż komentarze do wpisu „ogrodowa secesja”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   wujekbronek
   Czas publikacji:
   sobota, 30 lipca 2011 00:12
 • środa, 27 lipca 2011
 • wtorek, 26 lipca 2011
  • lublin secesyjny

    

   Trafiła nam się niebywała gratka w postaci podróży po Lublinie secesyjnym. Secesja wg niezastąpionej już Wikipedii, to dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.

   My skoncentrujemy się na architekturze secesji, choć w czasie naszej wycieczki mieliśmy też i inne przygody, o których trzeba będzie wspomnieć :-).

   Póki co, na dobry początek maska na fasadzie jednej z kamienic przy ulicy Konopnickiej.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   wujekbronek
   Czas publikacji:
   wtorek, 26 lipca 2011 08:30
 • piątek, 22 lipca 2011
  • w rąblowie bój był

    

   Nie sposób w wycieczkach po Lubelszczyźnie nie zawitać do Rąblowa, znanego wszem i wobec z wyciągów narciarskich. Ale znanego też z bitwy partyzantów z wojskami hitlerowskimi, która rozegrała się tu 14 maja 1944 roku.

   Jest ta bitwa wspominana jako rzadki przykład współdziałania AK i AL. Choć i słyszałem głosy przeciwne: o pozostawieniu AK-wców samych sobie. W szeregach partyzantów do walki stanęło ok 700 żołnierzy z AL (większość), AK i BCH i 200-osobowy oddział partyzantów radzieckich. Po stronie niemieckiej doborowe jednostki Wermahtu i zmotoryzowanej piechoty 5 Dywizji Pancernej SS Wiking, w sile 2000 żołnierzy.

   Bitwa została nierozstrzygnięta ale bilans strat jest wyraźnie na korzyść partyzantów. W bitwie poległo ok 300 żołnierzy niemieckich. Straty partyzantów sięgnęły 40 poległych i 50 rannych.

   Dowódcą polskich (i radzieckich) sił był ppłk Mieczysław Moczar. Niestety, postać ta jednak mimo wszystko nie zapisuje się pozytywnie w historii naszego kraju. Kształcony przez NKWD, po wojnie m.in. szef UB w Łodzi. Podobno miał powiedzieć w 1948 (podaję za Wprost z artykułu Sławomira Cenckiewicza): "Związek Radziecki jest nie tylko naszym sojusznikiem - to jest powiedzenie dla narodu. Dla nas, partyjniaków, ZSRR jest naszą Ojczyzną, a granice nasze nie jestem w stanie dziś określić, dziś są za Berlinem, a jutro będą na Gibraltarze"

    

   Dziś miejsce bitwy upamiętnia pomnik. Mało kto tu zagląda, przeważnie rowerzyści i quadowcy(?)

    

   a o rzut beretem stoki narciarskie, poza sezonem zimowym straszą pustką :-)

    

   Krajobraz lessowy

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   wujekbronek
   Czas publikacji:
   piątek, 22 lipca 2011 11:16

Wyszukiwarka

Kategorie

Kanał informacyjny

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl Akcja: Nie kradnij zdjęć! Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...